PROGRAM

09:00 – 10:00Prijava sudionika
10:00 – 10:15 Otvaranje Festivala i pozdravni govori
10:15 – 11:15Panel: e-Kultura – digitalizacija kulturne baštine

moderatorica: Vlatka Kolarović

sudjeluju: Jelena Rubić (Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske),
Jozo Ivanović (Hrvatski državni arhiv), Zoran Svrtan (Muzej za umjetnost i obrt), Sofija Klarin Zadravec (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu), Nikolina Bujić (Hrvatska radiotelevizija)
11:15 – 11:45Stanka za kavu
11:45 – 13:15Sofija Klarin Zadravec, Karolina Holub (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu):
Novi načini prihvata i trajne pohrane obveznog primjerka digitalne građe

Matilda Justinić, Jelena Duh, Đuro Singer (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu):
Upute za pripremu kulturne baštine za digitalizaciju kao prilog Smjernicama za digitalizaciju kulturne baštine

Renata Petrušić (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu):
Digitalizacija djela koja su nedostupna na tržištu u baštinskim ustanovama

Maja Bodiš, Višnja Cej, Janja Maras (Knjižnice grada Zagreba):
Aplikacije i korisnici – nove usluge Knjižnica grada Zagreba

Dragana Koljenik (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu):
Digitalno pripovijedanje – uloga korisničkog iskustva u razvoju digitalnih sustava, proizvoda i usluga
13:15 – 14:00Stanka za ručak
14:00 – 15:00Radionice

Radionica I: e-Kultura – Središnji sustav i portal digitalne kulturne baštine
voditelji: Jelena Rubić (Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske), Tomislav Karlović (Ericsson Nikola Tesla d.d.)
mjesto održavanja: seminarska dvorana, polukat (M)

Radionica II: e-Kultura – Modul za izradu virtualnih izložbi
voditelji: Anna-Maria Križanac (Ericsson Nikola Tesla d.d.), Matea Kolendić (Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske), Sofija Klarin Zadravec (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu),
Sanja Lapiš (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu)
mjesto održavanja: malo predvorje (0)
15:05 – 16:30Marko Brkljačić, Ana Mihaljević (Staroslavenski institut):
Repozitorij glagoljaškoga pjevanja Staroslavenskoga instituta u Zagrebu – digitalizacija i popularizacija zvučne baštine

Tatjana Mihalić (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu):
Priča o Ivani Lang: od glazbenih izvora do virtualne izložbe

Josipa Maras Kraljević, Marija Zmajlović (Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata):
Pavo Urban, fotografska ostavština za budućnost – od analognih snimaka do e-projekta

Zrinka Marković (Muzejski dokumentacijski centar):
Digitalizacija dijapozitiva iz donacije profesora Tomislava Šole i online izložbe

Irena Šimić (Institut za povijest umjetnosti):
Od zapisa do nove digitalne slike – digitalizacija zbirki fotografskih negativa Branka Balića i Nenada Gattina

 

09:00 – 10:00Obilazak Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu
09:30 – 10:00 Prijava sudionika
10:00 – 11:30Radovan Vrana (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu):
Digitalne zbirke i knjižnice u svijetu strojnog učenja i umjetne inteligencije

Dragana Koljenik (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu):
Aktivnosti, projekti i potencijal za primjenu umjetne inteligencije i strojnog učenja u baštinskim ustanovama

Goran Zlodi, Tomislav Ivanjko, Danira Bilić, Petra Husain Pustaj (Filozofski fakultet u Zagrebu, Hrvatski športski muzej):
Mogućnosti primjene građanske znanosti u društvenim i humanističkim istraživanjima na primjeru istraživanja i opisa segmenta Zbirke fotografija Hrvatskog športskog muzeja

Sonja Galina (Državni arhiv u Zagrebu):
Transcribathon Zagreb 2022.

Tamara Ilić Olujić (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu):
I moja razglednica pomaže ga tkati! – crowdsourcing kampanja prikupljanja razglednica u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu
11:30 – 12:00Stanka za kavu
12:00 – 13:30Vedran Šerbu (Državni arhiv u Dubrovniku):
Izložba Kupanje i kupališta u Dubrovniku do početka II. sv. rata na platformi SpaceTimeLayers

Ivana Domanović (Gradski muzej Požega):
Muzejska aplikacija Blago Požege

Ivana Artuković Župan, Matijas Župan (Muzej Brodskog Posavlja, Brodbot j.d.o.o.):
Doba leda i vatre digitalizirano

Maša Zamljačanec (Muzej grada Koprivnice):
Skriveno lice Koprivnice

Maja Žebčević Matić (Gradski muzej Požega):
Mrežna stranica Kluba čitatelja vlastite prošlosti
13:30 – 14:15Stanka za ručak
14:15 – 15:00Predstavljanje izlaganja na posteru*
15:00 – 16:30Cvijeta Kraus, Josip Mihaljević, Irina Starčević Stančić (Leksikografski zavod Miroslav Krleža):
Metodologija digitalizacije starih leksikografskih izdanja za objavu na mreži

Silvija Brkić Midžić (Hrvatski muzej medicine i farmacije HAZU):
Digitalizacija papirnate građe Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU

Ivana Dević, Andrija Nenadić (Sveučilišna knjižnica u Splitu):
Digitalizacija kulturne baštine iz fonda Sveučilišne knjižnice u Splitu: povijesne novine Narodni list (Il Nazionale, 1862-1920)

Josip Strija (Gimnazija Petra Preradovića Virovitica):
Digitalna zbirka i bibliografija Riječi mladih – pionirski pothvat digitalizacije školske knjižnice Gimnazije Petra Preradovića Virovitica

Mirta Pucek, Božica Knežević (DV Grigora Viteza Zagreb):
Misli na sebe – čitaj!

*IZLAGANJA NA POSTERU

Zorica Sjekloća (Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević"):
Digitalizacija Glasa Crnogorca

Aleksandra Mikić-Grginčić, Maja Žužak Horvatić, Iva Adžaga Ašperger (Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu):
Zbirka Hinko Krapek

Ana Lehocki-Samardžić, Jadranka Mlikota (Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku):
Digitalizacija hrvatske gramatikografske i paremiološke građe

Anamarija Starčević Štambuk, Mihaela Blagaić Kišiček (Institut za etnologiju i folkloristiku):
Obljetničarski za Maju Bošković Stulli (1922. – 2012.): uz 100. godišnjicu života i 10. godišnjicu smrti

Marija Bartolić, Vlasta Šolc (Knjižnice grada Zagreba, Gradska knjižnica Ante Kovačića, Zaprešić, Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Ivane Brlić Mažuranić):
Digitalno nakladništvo u službi lokalne zajednice: šest godina nakladničkog niza Zaprešićki autori online

Ozana Iveković (Zagrebačko kazalište mladih):
Digitalizacijski projekti u Zagrebačkom kazalištu mladih

Dolores Mumelaš, Karolina Holub, Inge Rudomino (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu):
HAWaton – srednjoškolci kao suradnici u izgradnji digitalne tematske zbirke

Joško Ćaleta, Iva Niemčić (Institut za etnologiju i folkloristiku):
Istraživanje Lastovskog poklada – digitalna pohrana sakupljene građe

Lina Šojat, Magdalena Blažić (Institut za povijest umjetnosti):
Unapređenje digitalnih praksi u kataložnoj obradi knjižničnog fonda

Zoran Perović (Državni arhiv u Dubrovniku):
Digitalizacija arhivskoga gradiva Dubrovačke Republike